Vybitý akumulátor patrí medzi najhoršie nočné mory motoristov počas zimných mesiacov. Je veľmi nepríjemné sadnúť do auta a zistiť, že je batéria na nule. Tomuto nepríjemného zážitku môžete predísť viacerými spôsobmi.

Čo vybíja a ničí batériu

Kontrolovať stav batérie by ste mali presne tak často, ako kontrolovať tlak v pneumatikách. Bohužiaľ na kontrolu oboch súčastí vozidla motoristi zabúdajú resp. si nenájdu čas na ich kontrolu. Testy pneumatík dokázali, že správny tlak dokáže predĺžiť životnosť pneumatík o dlhé mesiace. Práve tak aj správna starostlivosť o akumulátor vám vie ušetriť peniaze, ktoré by ste investovali do novej batérie. Mnohí vodiči majú mylnú predstavu, že nízke teploty sú príčinou nefunkčnej batérie. Pravdou je, že batérii viacej škodia vysoké ako nízke teploty. V najlepšej kondícii je akumulátor pri teplotách okolo 10 stupňov Celzia. Myslite na túto skutočnosť pri negarážovaných vozidlách stojacich dlho na priamom slnku. Ak vystavujete počas leta batériu vysokým teplotám, celkom iste vás v zime zradí. Je to spôsobené tým, že na naštartovanie studeného motora je potrebná oveľa väčšia energia. Pridajte si k tomu ešte zapnuté vykurovanie, vyhrievanie sedadiel alebo odmrazovanie skiel a pochopíte „únavu“ vášho akumulátora. Väčšie riziko vybitia batérie hrozí taktiež šoférom, ktorí jazdia v mínusových teplotách každý deň na krátke vzdialenosti.

Urobte maximum pre vašu batériu

Iste by ste nepoužili letné pneumatiky v zime, a preto by ste taktiež nemali dlho nechať v zime auto stáť bez pohnutia. Aspoň raz za čas sa vyberte na dlhší výlet. V prípade, že sa vám to nepodarí, kúpte si nabíjačku autobatérii a občas ju dobite. Zároveň sa snažte v automobile využívať čo najmenej elektrospotrebičov. Ak sa vám batéria vybíja aj napriek tomu, že dodržujete všetky pravidlá, chyba bude niekde inde. Veľmi často dochádza v autách k veľkému prechodovému odporu, ktorý spôsobuje energetické straty. Je ťažké odhaliť vinníka týchto strát. Môže ísť o alarm, nové svetlá alebo audiosystém. S riešením tejto situácie vám pomôžu jedine v servise. Pozor by ste si mali dať aj na úplne vybitie batérie. V tomto prípade je ťažké batériu oživiť kvôli sulfatácii článkov. Ak sa oživenie podarí, má akumulátor nižšiu kapacitu. Následne sa musí častejšie dobíjať. Stav batérie vám overia v autoservise prostredníctvom záťažového testu. Všetky veci na svete majú svoju životnosť, a preto aj batériu musíte po nejakej dobe vymeniť napriek perfektnej starostlivosti.

 

TIP NA ZÁVER: Ku každému elektromobilu parí aj vlastná nabíjacia stanica, ktorá už nie je žiaden problém. Teraz si ju viete kúpiť aj s montážou do 1000 eur.