Staršie vozidlá nemajú zabudovanú klimatizáciu, a preto sa ich interiér mení v lete na peklo. Pri vonkajšej teplote 30 °C sa môže vnútorná teplota vo vozidle vyšplhať na dvojnásobok. Pred pár dňami sme mali na Slovensku teploty ešte vyššie, takže cestovanie autom bez klímy bolo utrpením. Avšak ani klimatizácia nie je niekedy riešením. Naplno pustená klimatizácia prekáža nielen alergikom, ale tiež ľuďom, ktorí sú náchylní k prechladnutiu. Ako zvládnuť horúčavy v aute bez klimatizácie?

1. Výber parkovacieho miesta

Snažte sa parkovať v tieni a hlavne strategicky. Myslíme tým, že tieň nad vozidlom by mal byť v čase, kedy sa do auta chystáte nastupovať. Ak sa takéto miesta v blízkosti vášho domova nenachádzajú, kúpte si ochranné fólie a tienidlá, ktoré zabránia prieniku slnečných lúčov do vnútra vozidla a tým pádom nebude prístrojová doska či sedadlá horúce. Nezabudnite tiež na ochranu pneumatík, chráňte hliníkové disky, a to hlavne v prípade, že nechávate auto dlhšie odstavené.

2. Štartujte s predstihom

V lete by ste mali vyraziť na cesty skôr. Tento dôvod je jednoduchý. Dajte motoru čas, aby sa rozbehol a interiéru čas na to, aby sa vyvetral. Otvorte všetky okná, naštartujte, vystúpte z vozidla a počkajte niekoľko minút. Ak sa chystáte na dovolenku s plne naložených vozidlom, preverte označenie pneumatík a ich maximálne možné zaťaženie.

3. Veľa tekutín a jedzte ľahké jedlá

Počas horúčav je nutné dodať telu viac tekutín ako obvykle. Pre priemerného dospelého človeka to znamená približne 2,5 l vody alebo čaju. Vyhnite sa káve, ktorá dehydruje a tiež sladeným nápojom. Jedzte len ľahšie jedlá, nevhodné sú vyprážané pokrmy.

4. Plánujte cestu vopred

Snažte sa vyhýbať cestovaniu v aute počas obeda, kedy sú vonkajšie teploty najvyššie. Ideálne je šoférovať skoro ráno, cez obed si dať pauzu a pokračovať v odpoludňajších hodinách. Ak ste nočná sova, tak prejdite čo najdlhšiu vzdialenosť počas noci, ochránite tak seba i letné pneumatiky pred vysokými teplotami asfaltu.

5. Pozor na to, čo nechávate vo vozidle

Nielen samotná jazda počas horúčav je riziko. V lete by ste nemali v aute nechávať veci, ktoré môžu explodovať. Ide napríklad o spreje, deodoranty alebo zapaľovače. Nepríjemné je tiež nastúpiť do vozidla, v ktorom ste nechali jedlo. Potraviny sa pod vplyvom vysokých teplôt dokážu pokaziť behom pár hodín.