Ak patríte medzi zodpovedných vodičov, ktorým záleží na prvotriednej bezpečnosti na cestách, v tom prípade už pravdepodobne máte zimné pneumatiky na vašom vozidle aj vy. Ak ste tak ešte nespravili, nevadí. Avšak poponáhľajte sa! Nielen kvôli tomu, že autoservisy budú čochvíľa nadmieru preplnené, no najmä preto, že počasie je nevyspytateľné. Akonáhle sa na teplomery zobrazí 7 stupňov Celzia a menej, zimné pneu by mali byť súčasťou aj vášho vozidla! Neriskujte a pripravte sa na prichádzajúce poľadovice včas aj vy.

V čom sa odlišujú zimné a letné pneumatiky?

Rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatiky sú v prvom rade v zložení ich zmesi. Totiž, zimné pneumatiky poskytujú lepšiu priliehavosť na cestách, a to i pri nižších teplotách. Inými slovami povedané, zmes zimných pneumatík je prispôsobená na zľadovatený povrch vozovky i rôzne výkyvy vonkajšieho prostredia. Pneumatika má množstvo lamelov, ktoré vám pomôžu pri jazde aj v extrémnych podmienkach. Naopak, pokiaľ lacné pneumatiky určené na leto strácajú svoje pôvodné vlastnosti, brzdná dráha sa výrazne predlžuje, a tým pádom závažne ohrozujete bezpečnosť premávky. Áno, v tomto prípade má obrovský vplyv na jazdu aj to, či je vodič trpezlivý a správa sa zodpovedne, v opačnom prípade nemusia pomôcť ani zimné pneumatiky.

Bezpečnosť za každých okolností!

Aby bola vaša jazda bezpečná, dôležitá je hĺbka dezénu, ktorá by nemala byť nižšia ako štyri milimetre, v opačnom prípade pneumatiky nedokážu odvádzať vodu a sneh, čo môže predĺžiť brzdnú dráhu. Životnosť vašich pneu ovplyvňuje nielen štýl jazdy, ale aj to, či používate hliníkové disky, ktoré okrem iného chránia brzdy vozidla. Kvôli meniacim sa vlastnostiam mäkkej zmesi sa vo všeobecnosti odporúča používať zimné pneumatiky zhruba štyri až päť rokov – po tejto dobe je ideálne, ak zakúpite nové pneumatiky.