Motoristi vedia, že autobatéria je jednou z najzákladnejších častí auta. No priznajte sa, že ani Vy jej nevenujete dostatočnú pozornosť. Avšak aj autobatéria si vyžaduje občasnú údržbu, vďaka ktorej je možné predĺžiť jej životnosť. Ako na to?

            Tipy na starostlivosť o autobatérie

Je úplne bežné, že svojej autobatérii nevenujeme žiadnu pozornosť. A to až do chvíle, keď auto nechce naštartovať! No vtedy je už väčšinou neskoro a neostáva iné, ako batériu vymeniť. Neviete, ako by ste sa o autobatériu mali starať a zvýšiť tak jej životnosť? Skúste nasledujúce tipy:

Kontrolujte množstvo vody v batérii. To neplatí pre bezúdržbové autobatérie. Avšak v tých klasických je ryska, ktorá označuje minimum a maximum vody. Hladina vody teda nesmie byť nižšie, ale ani vyššie. Ak sa vyskytnú problémy s dobíjaním batérie, skontrolujte hladinu vody. Dolievajte však vždy len destilovanú vodu a len z originálneho balenia! V bežných PET fľašiach by mohli ostať stopy nápojov, ktoré by batériu zničili.

Dbajte o čistotu autobatérie. Zničiť by ju mohli nánosy blata, mastnota, prípadne nahromadené nečistoty ako lístie zo stromov, ihličie a pod. Samozrejme, na jej čistenie nepoužívajte vodu. Skúste ju zbaviť nečistôt napríklad tak, že batériu a káble otriete hrubým štetcom.

Nezabúdajte vypínať svetlá! A takisto autorádio, klimatizáciu, či kúrenie. Ak na ne zabudnete v odstavenom aute na dlhšiu dobu, batéria sa vybije a určite nenaštartujete.

Pravidelné dobíjanie. To je potrebné najmä v silných mrazoch. Ak jazdíte autom každý deň, nemal by byť problém. No ak auto v zime dlho stojí v garáži a použijete ho len z času na čas, je potrebné batériu pravidelne kontrolovať a dobíjať. To platí aj vtedy, ak auto používate len na veľmi krátke jazdy.

Odpojte ju, ak auto nepoužívate. Chystáte sa na dovolenku alebo viete, že auto nebudete dlhšie používať? V tom prípade batériu odpojte. Tak sa nebude zbytočne vybíjať.

Občas batériu skontrolujte len tak, voľným okom. Zvyknite si robiť to vždy, keď otvoríte kapotu auta. Prevencia je omnoho lepšia, ako nepríjemné prekvapenie pri štartovaní.

 

FOTO:  © Kurhan / Dollar Photo Club

Pridaj komentár